The WWF is run at a local level by the following offices...
Parties to the CBD from the Caucasus Ecoregion are enabled to achieve the 2010/2012 targets of the PoWPAs, including scientifically based and representative systems of well managed PAs, sustainable financing and effective participation of local communities.
The project was implemented in 5 countries of the Caucasus Ecoregion - Armenia, Azerbaijan, Georgia, Russia and Turkey.
It contributed to implementation of the Programme of Work on Protected Areas (PoWPA) of the Convention on Biological Diversity (CBD), including a variety of activities connected with the field of protected areas (PA).
They included legislative and institutional gap analysis and recommendations, assessment of management effectiveness and capacity needs of protected areas and action planning, financial needs assessment and sustainable financial planning, communication activities, implementation of priority activities under the PoWPAs and others.