© Vladimír Čech Jr. / WWF Armenia
Conservation of the Leopard in Armenia
The Leopard Conservation Program in Armenia was launched in 2002 through joint efforts of WWF and the Ministry of Nature Protection of the Republic of Armenia (the current Ministry of Environment) and with the support and funding from WWF Switzerland and WWF Germany.
​The ongoing phase of the project is the next step of the long-term Leopard Conservation Program in the South Caucasus.
Since the start of the program, the number of recorded leopards in Armenia has increased from 0-1 during 2002-2012, to a country record of 8 adults and two cubs detected in Armenia during 2021. Current number of Leopards detected by our trail cameras is at least 6 adult individuals.
Armenia as a habitat of the Caucasian Leopard
The Armenian Highland has historically been home to the endangered Persian or Caucasian Leopard (Panthera pardus tulliana). Yet, over the years, the species experienced a decline due to poaching and habitat destruction, leading to its inclusion in the Red Data Book of the Armenian SSR in 1987.
Currently, the Leopard is listed in the Red Data Book of Armenia (2010) as critically endangered and is also classified as endangered on the IUCN Red List. The estimated population in Armenia is fewer than ten individuals.