The WWF is run at a local level by the following offices...
WHY DOES IT MATTER?
All life forms, from large predatory mammals to microscopic organisms, contribute to the ecosystem in their own unique ways, but sadly many species today are endangered, as their natural habitats are being destroyed by humans for land development and farming.
Our biodiversity is the foundation of the sustainability of life on the planet as a whole, including our own as humans. While we might focus more on specific animals like the Leopard, the Armenian mouflon, the Brown Bear, the Eurasian lynx and the Bezoar Goat, our work in the area benefits the entire ecosystem and landscape.
WWF also works with local communities which live near major wildlife areas, enabling them to find alternative sources of income, in ways that benefit not only them but also the wildlife around them.
This complex web of life provides the natural systems we depend on – from clean air and water to fertile soils and a stable climate. It gives us food, medicines, and materials, and supports millions of jobs. And it also inspires us, making our lives richer in so many ways.
But our planet’s wildlife is in crisis – numbers have fallen by more than half since 1970, and species are becoming extinct at an alarming rate, and Armenia is no exception.
WE MUST ACT NOW to reverse this loss of nature and create a future where wildlife and people thrive again.
Thanks to the dedicated conservation efforts, for the first time in decades, Armenia’s wildlife is showing signs of recovery.
When the Leopard conservation project began, it was believed that not a single Leopard remained in the country. However, thanks to dedicated conservation efforts, by 2025, up to 10 Leopards have been confirmed in Armenia, with a historic milestone achieved in 2024—the birth of a Leopard in Armenia for the first time ever, signaling a promising future for the species.
Progress has also been made in restoring the Red Deer population. At the start of the reintroduction project, Red Deer had completely disappeared from Armenia’s wild. Today, 13 individuals have been successfully released into nature, while over 40 continue to inhabit the breeding center.
Within the framework of the ECF project, the number of Bezoar Goats in the Arpa Protected Area has increased by 47% since 2019, rising from 504 to 739 individuals. Other protected areas have also reported growth in Bezoar Goat populations, highlighting the impact of conservation measures across the country.
"The efforts of WWF and others have already helped achieve some big successes for wildlife."