The WWF is run at a local level by the following offices...
Forests provide mankind with many goods such as wood, fruits, and berries. They are valued for their decorative, curative, scientific, educational, and many other benefits.
Armenia is considered a country where forests are scarce. Forests and forest lands cover about 11.2 % of the country’s area: to put it another way, 460 thousand hectares, of which 334.1 are forest-covered areas. This number incorporates about 50 thousand hectares of artificial (planted) forests. For correlation, let us indicate that the forest area of neighboring Georgia corresponds to more than 40% of the country area.
Nonetheless, even this limited share of forests allotted to us is rich in characteristic species composition. In the glacial era, hydrophilic and water-loving species of forests were ultimately eliminated, and lush subtropical forests gave place to broad-leaved forests with a predominance of beech, oak, and other species.
Presently, the main species composing forests in Armenia are beech, oak, hornbeam, and pine. Many rare species grow in limited areas and are considered some of the oldest representatives of flora. These include taxes, common ivy, wild jasmine, oriental plane trees, Caucasian elm, clematis, and others.
"The value of forests cannot be underestimated. From carbon storage to cultural diversity, forests impact us in more ways than we can imagine."