The WWF is run at a local level by the following offices...
World Wide Fund for Nature has a proud history of protecting the future of nature. Working in over 100 countries, with supporters from all over the world, WWF partners with governments, businesses, communities and individuals to tackle a range of vital environmental issues.
WWF has started to operate in Armenia since 2002 and as of November 2006, WWF Armenia has been registered as an official branch of WWF International as a part of WWF Caucasus Programme Office.
OVER 20 YEARS OF ACTION
Our impact has been possible by working together with our many partners and supporters, and joining forces with our peers in the environmental movement. We collaborate with individuals and institutions to achieve science-based solutions to combat climate change, the land and their associated biodiversity.
Our mission is to stop the degradation of the planet's natural environment and to build a future in which humans live in harmony with nature.
WWF works to help local communities conserve the natural resources they depend upon; transform markets and policies toward sustainability; and protect and restore species and their habitats. Our efforts ensure that the value of nature is reflected in decision-making from a local to a global scale.
WWF connects conservation science with the collective power of our partners in the field, nearly five million supporters globally, as well as partnerships with communities, companies, and governments. Today, human activities put more pressure on nature than ever before, but it’s also people who have the power to change this trajectory.
Together, we can address the greatest threats to life on this planet and protect the natural resources that sustain and inspire us.
Armenia, covering an area of 29,743 square kilometers, is located in the north-east of the Armenian Highland.
Much of Armenia is mountainous with 90% of its territory is located at the height of 1000 meters above sea level (anywhere between 1000-2500). The highest point of Armenia is Mount Aragats at 4090 m).
Armenia is situated in the area which is one of the richest ecoregions on Earth, especially in the temperate context. Unfortunately, this Ecoregion is ranked among the planet’s 34 most diverse and endangered hotspots by Conservation International (Mittermaier et al., 2004). As part of newly defined the Greater Black Sea region, it is one of WWF’s 35 Priority Places, identified as focal among globally outstanding Ecoregions (WWF, 2008). Armenia is characterized by rich diversity of plants and animals as well as landscapes and types of vegetation.
On the small territory of Armenia there are more than 3500 species of high vascular plants and more than 17500 species of animals including 536 species of vertebrates. In the Red Book of Armenia there are 452 species of higher plants, 40 species of fungi, 153 species of vertebrates and 155 species of invertebrates; a number of species are registered in the IUCN Red List.
It comes as no surprise that the beauty of nature and wildlife also contributes to tourism worldwide, and Armenia is no exception. This is a viable means of driving tourism and boosting our economy, opening opportunities for job creation and sustainable production.
...
There has been a catastrophic 73% decline in the average size of monitored wildlife populations over just 50 years (1970-2020).
LIVING PLANET REPORT 2024
Declines in wildlife populations can act as an early warning indicator of increasing extinction risk and loss of healthy ecosystems. When ecosystems are damaged they can become more vulnerable to tipping points— pushed beyond a critical threshold toward potentially irreversible change.